A, jak awokado
Cenny owoc, pełen zdrowego tłuszczu, kwasu foliowego i potasu. Kryje w sobie likopen, witaminy z grupy B, C, E, A, a także luteinę i zeaksantynę. Istne super-jedzenie.
Tłuszcze zawarte w awokado to w głównej mierze kwasy jednonienasycone i omega-3. Omega-3 to nienasycone kawy tłuszczowe, które mają działanie przeciwnowotworowe. Tych kwasów tłuszczowych powinniśmy mieć w diecie więcej, niż omega-6. Oba te kwasy należą do grupy NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, a potrzebuje ich do prawidłowego działania. Duże spożycie omega-6 przy małym spożyciu omega-3 działa kancerogennie, czyli zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Stąd spożycie produktów bogatych w omega-3 ma dla naszego zdrowia bardzo duże znaczenie.
Jednonienasycone tłuszcze zawarte w awokado zawierają fitoskładnik beta-sitosterol, który ma działanie obniżające poziom LDL, tzw.„złego cholesterolu oraz triglicerydów. Jedocześnie podnosi HDL, czyli tzw. „dobrego cholesterolu”. Ale to nie koniec dobra, jakie niesie w sobie awokado.
Zawarta w awokado witamina B6 oraz naturalny kwas foliowy (witamina B9) biorą udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny, czynnika decydującego o zmianach miażdżycowych. Połączenie kwasów omega-3 i witaminy E sprawia, że awokado wykorzystywane jest jako prewencja przeciw rozwojowi choroby Alzheimer’a. Zawartość luteiny wspomaga wzrok, a zawartość fitoskładników: polifenoli i flawonoidów ma działanie przeciwzapalne. Potasu w awokado jest więcej niż w bananach. Potas odpowiada za regulację ciśnienia krwi i wspomaga prawidłową pracę serca. Witaminy A, C i E to przeciwutleniacze, które działają antynowotworowo. Warto łączyć awokado z pomidorem, ponieważ tłuszcz zwarty w awokado pozwala przyswoić cztery razy więcej likopenu z pomidorów.
Sztuką jest kupić dojrzałe awokado. Awokado dojrzewa długo i bardzo szybko przejrzewa. Czy jest gotowe do spożycia najlepiej ocenić odrywając ogonek pozostały po zerwaniu owocu. Jeśli w środku jest płytkie białe wgłębienie, to oznacza, że owoc nie jest jeszcze dojrzały. Skórka takiego owocu jest jasnozielona. Ciemnozielona skórka i jasnozielone, głębsze miejsce po ogonku oznacza owoc gotowy do spożycia. Mocno ciemna zielona skórka i głębokie brunatne wgłębienie po ogonku oznacza owoc przejrzały.
Źródło: https://pbs.twimg.com/media/CJQzBt2UsAAulBc.jpg:large
Awokado ma duże zastosowanie kulinarne. Można je spożywać zarówno na słodko, jak i słono lub wytrawnie. Pasuje do past kanapkowych i sałatek. Można je miksować na smoothie i zrobić z niego wegański majonez i krem czekoladowy.
Do zapiekania awokado koniecznie wybierajmy odmianę Hass. Ma twardszą i bardziej pomarszczoną skórkę, a jego miąższ zachowuje kolor przy wysokiej temperaturze.
Aby awokado nie ściemniało należy skropić je sokiem z cytryny. Jeśli nie zużywamy całego awokado na raz, zostawmy je z pestką – wtedy również nie ściemnieje i dłużej będziemy mogli je przechować w lodówce.
Pestka awokado również zawiera moc dobroczynnych składników. Zamiast ją wyrzucać podsuszmy ją kilka dni, zmielmy na proszek i dodawajmy do ulubionych potraw.
Można ją też zasadzić w doniczce lub uprawiać hydroponicznie.
Wiele pomysłów na wykorzystanie awokado w kuchni znajdziecie na blogu Kucharzyca.
Składniki odżywcze w 100 g awokado.
160 kcal
woda – 73.23 g
białko – 2 g
tłuszcze ogółem – 14.66 g
nasycone – 2.126 g
jednonienasycone – 9.799 g
wielonienasycone – 1.816 g
węglowodany – 8.53
błonnik – 6.7
cukier – 0.66
wapń – 12 mg
żelazo – 0.55 mg
magnez – 29 mg
fosfor – 52 mg
potas – 485 mg
sód – 7 mg
cynk – 0.64 mg
witamina C – 10 mg
tiamina B1 – 0.067 mg
ryboflavina B2 – 0.130 mg
niacyna B3- 1.738 mg
witmina B6 – 0.257 mg
foliany B9 – 81 µg
witamina A – 7 µg / 146 IU
witamina E – 2.07 mg
witamina K – 21.0 µg