D, jak dieta
Ile razy słyszałyście/słyszeliście „jestem na diecie”? Ile raz sami/same tak mówiłyście? Jakby to bycie na diecie było etapem chwilowym pomiędzy dotychczasowym sposobem odżywiania a… dotychczasowym sposobem odżywiania. Jakby dieta miała przynieść konkretny efekt, a potem można wrócić do tego, co było. Oczywiście w nadziei, że efekt pozostanie dłużej. Dieta, na której jesteśmy chwilowo może być restrykcyjna, a efekt ma być oszałamiający i szybki. Nic bardziej mylnego.
Przede wszystkim na diecie jesteśmy cały czas. Dieta, to nic innego, jak to, co jemy. Nasz sposób odżywiania się. Im bardziej zbilansowana i odżywcza, tym zdrowsza. Dieta ma ogromny wpływ na nasz organizm. Może nam zaszkodzić, prowadząc do różnych chorób, a te w formie powikłań do kolejnych. Może też nam pomóc. Nie tylko utrzymać w dobrym zdrowiu, ale też wyleczyć z wielu dolegliwości oraz wprowadzić chorobę w stan remisji. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” jest jak najbardziej prawdziwe.
Dieta, na której jesteście nie ma Was doprowadzić jedynie do upragnionej masy ciała w jak najszybszym czasie. Im szybsze efekty, tym większe prawdopodobieństwo, że efekt będzie krótkotrwały. Do celu zmierzajcie wolniej, ale systematycznie. Nie przez drastyczne ograniczenie jedzenia. Przez jego racjonalne spożywanie. Zmieniajcie swoje nawyki żywieniowe. Włączcie do diety warzywa i zdrowe tłuszcze – olej kokosowy, lniany, oliwę z oliwek i awokado. Wybierajcie pełnoziarniste kasze, pieczywo i zboża, które na dłużej dadzą uczucie sytości. Jeśli jecie mięso i produkty odzwierzęce, to dołóżcie starań, by były jak najlepszej jakości, ze sprawdzonych źródeł, bez zbędnych dodatków w teorii polepszających produkt. Słone paluszki zastąpcie porcją orzechów. Zamiast jeść ciastka – zjedzcie owoc. Znajdźcie czas, by posiłek zjeść w spokoju, a nie w biegu i/lub przed ekranem telewizora, tabletu, komputera, telefonu – szybciej poczujecie, gdy będziecie już syci i ostatecznie zjecie mniejszą porcję. Jedzcie regularnie co 3-4 godziny i nie zapominajcie o piciu 1,5-2 litrów wody dziennie.
Rozstańcie się ze śmieciowym jedzeniem, fast-foodami, gotowymi słodyczami i żywnością mocno przetworzoną. Często małe, systematyczne zmiany w sposobie odżywiania skutkują dużymi zmianami, które zostają z nami na zawsze. Lepsze samopoczucie, lepszy wygląd – cera, włosy, sylwetka, uregulowana gospodarka hormonalna, zdrowe jelita, złagodzenie objawów lub remisja chorób autoimmunizacyjnych i innych dietozależnych.
Nie bądźcie teraz na diecie. Bądźcie na niej cały czas. Nauczcie się, jak dbać o siebie poprzez jedzenie odpowiednich produktów. Zmieńcie swoje nawyki żywieniowe i dietę na całe życie.